Etykiety na owocach i warzywach11.04.2018


Część owoców i warzyw sprzedawanych w sklepach posiada etykiety z ciągiem 4 lub 5 cyfr. Zwykle nie zastanawiamy się, czemu one służą, jednak mogą nam one być pomocne we właściwym doborze produktów spożywczych, gdyż dzięki tym niepozornym etykietom możemy zorientować się, czy owe produkty są zdrowe i czy nie zostały zmodyfikowane genetycznie (GMO). Kod PLU - bo tak go nazywa - pochodzi od angielskiego zwrotu ''Price look-up''.

Jeśli w kodzie na etykiecie zawarte są 4 cyfry, a pierwsza to 3 lub 4 oznacza to, że mamy do czynienia z produkowaną na masową skalę żywnością konwencjonalną, wyprodukowaną przy użyciu nowoczesnych metod agrotechnicznych.

Jeśli na etykiecie widnieje numer z 5 cyframi, a zaczyna się od 9 oznacza to, że jest to produkt ekologiczny, uprawiany bez środków chemicznych i przy użyciu naturalnych metod.

Jeśli 5-cyfrowy kod PLU zaczyna cyfra 8 oznacza to, że mamy do czynienia z żywnością genetycznie modyfikowaną (GMO). Produkty oznaczone etykietami z tym kodem najczęściej można spotkać na bananach, papai i melonach.

S.P.
companies.jpg