Przewodnik po metce23.02.2016


Wszywka lub etykieta produktu włókienniczego to zazwyczaj tylko kilka centymetrów kwadratowych. A prawo wymaga, by na tej niewielkiej powierzchni znalazła się całkiem pokaźna liczba informacji. Po co? Dla twojej wygody i bezpieczeństwa. Kupując produkt, masz prawo wiedzieć, kto go wyprodukował lub wprowadził na rynek. Chociaż obecnie nie ma obowiązku informowania, w jaki sposób produkt ma być konserwowany — a zwłaszcza prany i suszony — zazwyczaj producenci podają te informacje. I dobrze, bo są przydatne dla użytkownika.

Informacja o produkcie powinna być napisana jednolitym, czytelnym, wyraźnie widocznym drukiem. W przypadku produktów oferowanych do sprzedaży z terytorium Polski informacje muszą być napisane po polsku. Na metce znajdziesz dane umożliwiające identyfikację przedsiębiorcy odpowiedzialnego za wprowadzenie produktu na rynek (będzie to albo producent, albo importer, jeśli towar został wyprodukowany poza Unią Europejską).

METKA CZY ETYKIETA

To bez znaczenia — zgodnie z prawem, informacje mają być podane albo na etykiecie (etykietowanie), albo/i na wszywce (oznakowanie). W każdym razie muszą być trwałe, czytelne, widoczne i łatwo dostępne. Możesz więc je znaleźć na wszytej metce, mogą widnieć na dołączonej etykiecie (która musi być starannie przymocowana), mogą też być nadrukowane lub naprasowane na wyrobie.

Zawsze powinny się na niej znaleźć: „
  • skład surowcowy produktu (np. bawełna, polietylen, wełna), nazwa produktu (np. skarpety, czapka, marynarka, spodnie), „
  • nazwa i adres przedsiębiorcy, który je wytworzył lub wprowadził na europejski rynek, „
  • wszystkie inne informacje istotne dla użytkownika, które w opinii producenta są niezbędne dla jego bezpieczeństwa lub użytkowania, np. „trzymać z daleka od ognia”, „wyrób przeznaczony dla alergików”, „wyrób z wykończeniem przeciwgniotliwym”, itp. „
  • cena.

Warto przypomnieć, że na metce lub wszywce musimy znaleźć informacje o składzie surowcowym w języku polskim wraz z polskimi nazwami włókien, muszą być one napisane wyraźnym i czytelnym drukiem, wskazane procentowo w kolejności malejącej (np. bawełna 80 proc, poliester 20 proc.).

S.S.
companies.jpg