Druk termiczny i termotransferowy25.08.2015Każdy odbiorca detaliczny ma możliwość zadrukować etykietę wybraną przez siebie informacją. Oczywiście nie musi od razu kupować drogiej i skomplikowanej profesjonalnej maszyny fleksograficznej. Wystarczy zakup prostej drukarki, która zadrukowuje wysztancowane, czyste etykiety.

W przypadku takich właśnie drukarek (zarówno małych biurkowych, jak i większych przemysłowych) możemy rozróżnić dwa rodzaje druku:
  1. Druk termiczny - to rodzaj druku w którym głowica "wypala" punkty w termoczułym podłożu (na ogół jest to papier, ale może być także specjalna polipropylenowa folia) z jakiego jest wykonana etykieta. Ta metoda druku charakteryzuje się bardzo małą trwałością i odpornością na czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie słoneczne czy też mechaniczne uszkodzenie. Paragon fiskalny to typowa reprezentacja tego rodzaju metody.
  2. Druk termotransferowy - głowica drukująca jest ta sama, przy czym nie "wypala" pikseli bezpośrednio w etykiecie.Pomiędzy głowicą a etykietą jest poprowadzona taśma termotransferowa (zwana po prostu kalką) ze specjalnym barwnikiem. Głowica nagrzewa taśmę, a ta odbija barwnik na surowcu. W zależności od rodzaju etykiety (papier, polietylen, polipropylen, poliester) stosuje się odpowiednią kalkę - woskową, woskowo-żywiczną i żywiczną). Druk termotransferowy to jeden z najtrwalszych rodzajów zadruku.

A jak odróżnić z jaką metodą mamy do czynienia? Wystarczy przysunąć etykietę do źródła ciepła lub spróbować zarysować paznokciem - jeśli się nam uda (etykieta czernieje) to znak, iż jest to wydruk termiczny.
companies.jpg